Cikk Megosztása
A gazdasági válság, a háború, és a járványhelyzet mind olyan tényezők, melyek hatással vannak a lakhatási helyzet alakulására. Az ingatlanárak és a bérleti díjak folyamatos emelkedése mellett ritka azon szerencsések száma, akik megengedhetnek maguknak egy lakóingatlant. Nem, hogy még többet.
„Szinten maradtak az albérleti díjak októberben. Az átlagos bérleti díjak 0,1 százalékkal, Budapesten 0,5 százalékkal emelkedtek októberben a szeptemberihez képest. A tavaly októberi szintet az országos bérleti díjak ugyanakkor 22 százalékkal, a fővárosban pedig 23 százalékkal haladták meg” – ismertette az ingatlan.com az MTI-hez hétfőn elküldött közleményében.
Az idei októberi albérleti díjak reálértéken az országos piacon 10 százalékkal, a fővárosin pedig 12 százalékkal maradtak el a 2020 januárjában mért rekordértékektől.” – Közölte cikkében a Napi.hu.
Fiatal felnőttek lakhatási kérdése
Jelen helyzetben az egyetemistákat és a fiatal felnőtteket terheli leginkább a lakhatás kérdésének bizonytalansága, ugyanis nyilvánvalóan jobban megterheli az ember bankszámláját, mint évekkel ezelőtt.
A 25-35 éves kor közti felnőttek komoly kihívás elé néznek ebben a kérdésben. A lakáshitelek ebben az esetben szükséges rosszként értelmezhetőek, hiszen azok nélkül egy lakás megvásárlása gyakorlatilag lehetetlen. Ezen kívül a családosok számára rendelkezésre állnak gyerekvállaláshoz kötött állami támogatások, melyek szintén segíthetnek egy szűkebb rétegen.
Albérlet
A fiatalok másik lehetősége az albérlet, amely szintén nagy mértékű anyagi terhet jelent, havi rendszerességgel. Itt felmerül a lakótárs lehetősége is, ami ezt a terhet jelentősen csökkenti, viszont nem mindenki számára ideális berendezkedés. [4] Albérlőként nincs egyszerű dolgunk. A megfelelő ingatlan megtalálása, úgy, hogy az elhelyezkedésében, állapotában, felszereltségében, és bérleti díját tekintve is megfelelő legyen, embert próbáló feladat. Minderre jön a főbérlő személye, aki vagy korrekt, vagy nem.
Tisztességes szerződés
Az albérleti szerződés kulcsfontosságú dokumentum lesz, miután megtaláltuk a megfelelő lakást. Ezt nem érdemes a véletlenre bízni. Ha a főbérlőnk esetleg előre elkészített szerződést kínál fel, azt célszerű a témában jártas jogásszal, vagy ügyvéddel átnézetni, és csak azután elfogadni. Ha viszont ezt magunknak kell legyártani, óvakodjunk az interneten fellelhető dokumentummintáktól, mert ezek esetében előfordulhat, hogy:
- Nem szakember készítette
- Téves jogi hivatkozást tartalmaz
- Nem kész, felhasználásra szánt, hanem munkapéldány
- Más igényekre szabott
- Fölösleges záradékokat tartalmaz
- Nem tartalmaz szükséges záradékokat
Ezek helyett inkább menjünk biztosra, és alkalmazzunk egy megbízható szerződésgenerátort. A Szerzi.hu csapata létrehozott egy olyan online automatizált platformot és Appot, amelyben a jogszabályokkal folyamatosan aktualizált és érthető szerződéseket lehet gyorsan és hatékonyan generálni. A platformhoz csatlakozott ügyvédek kérésre átnézik a dokumentumokat, és gondoskodnak arról is, hogy a felhasználó jogi akarata érvényesüljön a lakásbérleti szerződésen keresztül. Használata egyszerű, csupán a rendszer által feltett kérdéseket kell megválaszolnunk, mely alapján generálódik a teljes, koherens dokumentum.
Több lakóingatlan?
Akik sikerrel tudtak lakáshoz jutni, akár a fent említett, akár a fölötti korosztályokból, és több ingatlant is birtokolnak, viszont kifejezetten jól járhatnak annak bérbeadásával. Ez sem egyszerű azonban, hiszen rengeteg buktatója van a bérbeadásnak.
Buktatók:
- Soha ne egyezzünk ki szóbeli szerződésben.
- Határozott, vagy határozatlan idejű bérlés?
- A bérlő és a bérbe adó jogai és kötelességei.
- Ideiglenes lakcímbejegyzés.
Többek között ezekre a tényezőkre célszerű odafigyelnünk szerződéskor a meglepetés.hu cikke szerint, mely kiemeli:
„Sokan ódzkodnak attól, hogy közjegyzőhöz menjenek, megspórolva ennek költségét, illetve az adófizetést. Hivatalosan ugyanis az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem adóköteles. Ám a biztonság érdekében jobb, ha közjegyzői okiratba foglalt bérleti szerződést kötünk, vagy a bérlő a közjegyzőnél egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot tesz. Ebben a nyilatkozatban arra vállal kötelezettséget, hogy amennyiben a bérleti szerződés megszűnik, úgy az ingatlanból kiköltözik. Ellenkező esetben a közjegyzői okirat alapján hatósági intézkedéssel kiköltöztethető a lakásból” [2]
A jog a lakót védi!
A Blikk cikke súlyos tanulságot vázol fel:
“Milliós tartozást halmozott fel egy albérlő, miután három éve se a bérleti díjat, se a közüzemi számlákat nem fizeti. A budapesti, Rákóczi úti lakás tulajdonosa egyelőre egyik tartozást sem tudta behajtani rajta, a közmű viszont tőle várná a tetemes hátralék rendezését.”
[7] Ezt bérbeadóként senki nem kívánja magának. Sajnos ilyen esetek tömkelege fordul elő napjainkban, és a főbérlő egy korábban rosszul megírt szerződés miatt lehetetlen helyzetbe kerülhet. Ezt előzhetjük meg a már fentebb említett szerződésgenerátor használatával.
“A téli kilakoltatási moratórium miatt erre nem is kötelezhetnék őket, arra viszont hajlandó volt, hogy közjegyző előtt írjon alá egy új bérleti szerződést, kiköltözési záradékkal – ez ugyanis korábban hiányzott, ezért is volt tehetetlen eddig a tulajdonos. A záradék birtokában a tulajdonos azonnal felmondhatja a megállapodást, és az adósságot felhalmozó lakónak márciusra el kell hagynia a lakást.”
[3] Ezzel a tanulsággal zárja le a Telex.hu az eset elemzését, ami jól rávilágít a záradékok fontosságára, és a szakember bevonásának szükségességére. Ha saját albérleti szerződésünk ügyében bizonytalanok lennénk, a Szerzi jogi tanácsadás szolgáltatása keretében kérhetünk segítséget, egy a Magyar Ügyvédi Kamaránál ellenőrzött ügyvédtől.