Cikk Megosztása
Ha belevágtál életed kalandjába és vállalkozó lettél, akkor minden bizonnyal egy pénztárgéped is lesz hamarosan. Hogyan kell beállítani? Mutatjuk!
Pénztárgép a vállalkozóknál
Egy megbízható pénztárgép nemcsak az adóhatóság felé teljesíti a törvényi kötelezettségeket, hanem a pénzügyi tranzakciókat is átláthatóan kezeli. Egy pénztárgép beállításáért a szolgáltatók általában egy egyszeri díjat számolnak fel. Ezt a műveletet azonban te is meg tudod csinálni, ha figyelmesen követed útmutatónkat. Érdemes továbbá a neten böngészni, mert számos ingyenesen letölthető kezelési útmutató áll rendelkezésre. A pénztárgép szolgáltatók is hasznos tippeket adnak a beállításokhoz, a CMO pénztárgép weboldalon is érdemes szétnézned.
A gyors beállításhoz a következő lépéseket kövesd:
-
Bekapcsolás, eszközök csatlakoztatása
Első lépésként egyértelmű, hogy a pénztárgép tápellátásáról kell gondoskodnod, magyarul a készüléket be kell dugni az áramba. Előtte csatlakoztassátok a perifériás eszközöket a készülékhez. A POS terminált, blokknyomtatót, vagy egy külön kasszát könnyedén csatlakoztathatjátok a pénztárgépekhez. Az első bekapcsolásánál a fogaskerék ikonra kattintva meg kell adnotok a pénztárgép egyedi azonosítóját, az AP számát.
-
Napnyitás
Ahhoz, hogy minden nap adóügyi bizonylatot, vagy nyugtát állíthassatok ki, szükséges a napnyitás elvégzése. Ilyenkor fizethettek be a kasszába váltópénzt is. A napnyitás menüpontot kijelölve végezhetitek el a 2. lépést.
-
Értékesítés
Ezután megkezdődhet az értékesítés. Egy-egy termék eladása esetén meg kell adni a termék egységárát és az ÁFA kulcsát. A gyűjtőbillentyű megnyomásával ezek az információk bekerülnek a pénztárgépbe. Ezt a folyamatot addig kell folytatnotok, amíg az árucikkek vagy tételek végére nem értek. Végül lezárjátok a nyugtát a fizetési mód megadásával. Itt bankkártyás, utalványos, hitelkártyás, készpénzes vagy az euros fizetés közül választhattok. Ha egyforma árucikkeket értékesítetek, mint például a vattacukor, vagy cirkuszi belépőjegy, akkor a fix áras, előre felprogramozott gyűjtőkkel meg tudjátok gyorsítani az eladás folyamatát.
-
Kedvezmények
Akciós termékek esetén felvezethetitek a kedvezményeket is. A százalékban megadható kedvezményeket érvényesíteni tudjátok az addig felvitt összes termékre vagy külön-külön az egyenként felvitt tételekre. Folyamatos értékesítés esetén beállíthattok egy konkrét százalékértéket, amely minden tételnél megjelenik.
-
Hibajavítás, sztornó bizonylat
Minden precizitás ellenére, előfordul, hogy hibás tétel esetén javítani kell a nyugtát. Abban az esetben, ha a javítandó összeg még csak a kijelzőn van, akkor egyszerűen törölhetitek a hibás adatokat a megfelelő tétel kiválasztásával. Ha azonban a hibás tételt már kinyomtattátok, akkor a hibajavítás menü kiválasztásával korrigálhatjátok a hibát. Ha törölni szeretnétek a felvitt tételt, akkor a sztornó gomb megnyomásával tudjátok kivezetni a kívánt tételt, vagy egy egész nyugtát is törölhette a nyugta sorszámának a megadásával.
Az értékesítés végén el kell végezni a napi zárást. Ekkor kapjátok meg a pénztárjelentést és a napi forgalmi jelentést. Ha minden művelet megfelelően ment végbe, akkor képernyőn újra megjelenik a Napnyitás felirat. Ekkor áramtalaníthatjátok a gépet és készülhettek a másnapi értékesítésre.